Profesjonalny fotograf na ślub – czym się kierować przy wyborze?

To, co pozostaje po ślubie i weselu to przede wszystkim piękne wspomnienia. Właśnie dlatego warto zainwestować w fotografa, który uwieczni emocje tamtego dnia. Jak sprawdzić jego doświadczenie i umiejętności?

Latest Posts

REKLAMA
REKLAMA

O co spytać podczas spotkania? Sprawdź, zanim podpiszesz umowę.

REKLAMA

Portfolio, które robi wrażenie

Podczas szukania ofert fotografów, kieruj się przede wszystkim dobrym wrażeniem po obejrzeniu portfolio. Zdjęcia powinny być ostre, a kadry różnorodne. Każe jednak powinno oddawać emocje tamtego ważnego dnia.

To jest najważniejszy aspekt podczas oglądania fotografii. Reportaż ślubny powinien tworzyć spójną całość, która opowiada historię dwójki ludzi oraz ich bliskich. Jeśli na stronie internetowej znajduje się tylko skrawek całego reportażu ślubnego – poproś o przesłanie lub pokazanie całości. Będziecie mieć dostęp do wszystkich zdjęć, a nie tylko wybranych.

REKLAMA

Najważniejsze jest spotkanie

Możesz wybrać dwóch lub trzech kandydatów, z którymi spotkasz się osobiście. Podczas rozmowy, koniecznie spytaj o doświadczenie i czy fotografia ślubna jest jego głównym obszarem pracy, czy może robi to tylko dodatkowo. Spytaj także, co dokładnie znajduje w cenie – jaki sprzęt, ilu fotografów oraz czy są dodatkowe atrakcje takie jak np. dron. Dowiedz się także od fotografa czy plener znajduje się w cenie i czy możecie go zrobić wspólnie po ślubie i weselu.

Przeczytaj także:  Prezenty na rocznicę ślubu rodziców

To najlepsze rozwiązanie, ponieważ będziecie wypoczęci, a czas nie będzie Was gonić. Dobry fotograf na spotkaniu powinien prezentować się kulturalnie, przedstawiać wizję najważniejszego dnia w życiu, a także przybliżyć termin oddania zdjęć. Zwróć też uwagę na to, jaka panuje atmosfera podczas rozmowy. To ważny aspekt, ponieważ fotograf będzie Ci towarzyszyć przez wiele godzin podczas ślubu. Podczas organizacji wesela wszystko musi być dokładnie zaplanowane, włącznie z budżetem. Jeśli koszty Cię przerosną, postaw na dodatkowe usługi takie jak szybka pożyczka. To błyskawiczny sposób na zyskanie dodatkowej gotówki. Szybka pożyczka to metoda bez zbędnych formalności.

Umowa – ważny element współpracy

Jeśli zdecydujesz się na konkretnego fotografa, musisz podpisać z nim umowę. Przede wszystkim, jest to rodzaj zabezpieczenia w przypadku np. zmiany organizacji dnia. Na umowie powinna znaleźć się informacja, kiedy i jaka ilość zdjęć zostanie przekazana. Dobrze jest zawrzeć także ich formę, cyfrową czy tradycyjną.

Ważne są także takie zapisy jak obecność innego fotografa w przypadku nagłych wypadków, rezygnacja z usługi czy zadatek lub zaliczka. Na umowie powinien znaleźć się także dokładny plan i organizacja ślubu oraz wesela. Czy fotograf ma być na przygotowaniach np. w salonie kosmetycznym? O której godzinie jest błogosławieństwo? Czy są jakieś atrakcje dla gości? Chociaż przybliżone godziny powinny znaleźć się w umowie, aby fotograf wiedział, gdzie i o której musi się pojawić. Pamiętaj, że podczas planowania budżetu na ślub pomoże Ci szybka pożyczka.

Przeczytaj także:  Wielka piątka, czyli popularność ślubów według miejsca zamieszkania

Jaki powinien być dobry fotograf?

Pary młode często wyobrażają sobie fotografa jako artystę. Jest to po części prawda, jednak najważniejszą częścią jego pracy jest uchwycenie emocji w pięknych kadrach. Poza tym, powinien mieć upoważnienie do wykonywania zdjęć w kościołach. To ważny element, który trzeba sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy. Dobry fotograf powinien mieć także zapasowy sprzęt fotograficzny. Podczas ślubu i wesela jest to bardzo ważna osoba, jednak nie najważniejsza. Fotograf nie powinien co chwilę prosić parę młodą o uwagę czy narzucać swoje wizje.

REKLAMA
MATERIAŁY PROMOCYJNE
REKLAMA