Za ile kupić pierścionek zaręczynowy?

To pytanie, które spędza sen z powiek mężczyzn, którzy planują się niebawem oświadczyć.

Latest Posts

REKLAMA
REKLAMA

Ile powinien kosztować idealny pierścionek zaręczynowy? To pytanie, które spędza sen z powiek mężczyzn, planujących się niebawem oświadczyć. Przyszłe narzeczone mają na nie zaś co najmniej kilka odpowiedzi.

REKLAMA

Pierścionek zaręczynowy: cena ma znaczenie?

W każdym kraju przyjęła się pewna niespisana tradycja dotycząca wartości pierścionka zaręczynowego, którego zakup jest optymalny. Zapytane o tę kwestię Amerykanki odpowiedzą bez wahania: dwie pensje. W niektórych stanach twierdzi się, że pierścionek powinien być warty tyle, ile trzy wynagrodzenia przyszłego narzeczonego. Brytyjki przekonane są z kolei, że taka biżuteria na pewno nie powinna stanowić wydatku mniejszego niż 1300 – 1500 funtów (ok. 6300 – 7200 zł), ale również dla nich optymalną ceną jest wydatek dwóch pensji. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ oczywiście kandydatki na żony, dla których cena nie będzie grać roli. Główną wartością zaręczynowej biżuterii jest w końcu symbolika: zamiar spędzenia wspólnie całego swojego życia.

W Polki nie mają tak silnie wypracowanego zdania na ten temat. Opinie są zróżnicowane. Nie zmienia to jednak faktu, że zakup pierścionka to wydatek i należy zastanowić się przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej biżuterii, jaką kwotę należy przygotować. Właściciele salonów jubilerskich podkreślają, że Polacy na pierścionki zaręczynowe wydają średnio trzy tysiące złotych, chociaż górny limit cenowy najczęściej stawiany jest na poziomie 1200 zł. Średnią wartość zawyżają jednak zakupy biżuterii o bardzo wysokiej wartości sięgającej nierzadko kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

REKLAMA

Jak kupić pierścionek zaręczynowy?

Biorąc pod uwagę dostępność niezwykle szerokiej oferty pierścionków zaręczynowych, warto – jeszcze przed zakupem tego właściwego – określić budżet, który możemy na niego przeznaczyć. Dobrze więc przekalkulować, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić – nawet, jeśli dopuszczamy możliwość wzięcia pożyczki czy naruszenia swoich życiowych oszczędności.

Przeczytaj także:  Polacy odchodzą od wesel w stylu glamour i royal. Od 2–3 lat coraz popularniejszy jest trend boho i rustykalny

Tego budżetu powinniśmy się trzymać, jednak nie bezwzględnie. Jeżeli znajdziemy idealny pierścionek, który nie kosztuje tyle, ile założyliśmy – świetnie! Pozostały budżet możemy przeznaczyć na organizację niezapomnianych zaręczyn lub wspólną wycieczkę. Jeśli natomiast pierścionek będzie nieco droższy niż planowaliśmy, pamiętajmy, iż okoliczności zasługują na nadszarpnięcie budżetu. Mimo to o swoje finanse można odpowiednio zadbać, kupując pierścionek zaręczynowy bezpośrednio u producenta (przez jego sklep internetowy), pomijając kosztowniejszą wizytę w salonie jubilerskim, omijając tym samym pośredników nie tracąc jednak na jakości kupowanej biżuterii. Naszą uwagę, w tym względzie, zwróciłaoferta złotych pierścionków z bylantami ze sklepu Auroria Diamonds.

Na co zwracać uwagę, kupując pierścionek zaręczynowy?

Jeżeli wiemy, na co zwracać uwagę w trakcie poszukiwań, powinniśmy również wiedzieć, że za 1500 zł możemy kupić bardzo okazały pierścionek zaręczynowy. Jednak jak dokonać zakupu optymalnego? Na co zwrócić uwagę podczas porównywania ofert.

Oczywiście pierwszym kryterium jest fason pierścionka. Jednak w przypadku klasycznych pierścionków zaręczynowych z jednym diamentem, rodzaj wybranego fasonu nie wpływa w sposób istotny na jego cenę. Największy wpływ mają na nie trzy czynniki. Cena pierścionków uzależniona jest od stopu metali, które je tworzą, ich wagi, rodzaju kamienia, który jest w nich osadzony oraz oraz masa brylantu zakutego w oprawie oraz oczywiście marża jaką narzuca sprzedający.

Popularnością cieszą się nieustannie pierścionki wykonane z żółtego oraz białego złota. Nie mniejsze zainteresowanie klientów pada na biżuterię wykonaną zarówno z białego i z żółtego złota. W tym względzie cenotwórcza jest tutaj tzw. próba, czyli zawartość czystego kruszcu w pierścionku. Próba 999 oznacza, że biżuteria zawiera w sobie 99,9% czystego złota, a próba 333 – jego 33,3%. Najczęściej wybierane (i mieszczące się w podanej cenie) są pierścionki o próbie 585 (58,5% czystego złota), które równe jest także 14 karatom.

Przeczytaj także:  Jak wybrać letnią kreację?

Wśród wybieranych kamieni znajdują się oczywiście najczęściej brylanty

Tutaj liczy się masa, czystość, barwa i szlif, czyli zasada „cztery C” (caratclaritycolourcut). Dla przykładu: jeden karat to 0,2 grama brylantu, czyli kamień o wielkości ok. 6,5 mm. Im większa liczba karatów, tym większy rozmiar i wartość diamentu. Czystość kamienia to posiadanie przez niego skaz i inkluzji. Bardzo rzadko spotykane są okazy z grupy FL (LC), nie posiadające ich.

Kamienie oznaczone SI mają niewielkie, niewidoczne dla oka inkluzje – to dlatego są zazwyczaj wybierane, gdy poszukujemy pierścionka do 1500 zł. Barwy określane są w skali od D do Z – diament o barwie D jest praktycznie bezbarwny, barwa G lub H to natomiast delikatne, żółte zabarwienie, które jest praktycznie niezauważalne bez kamieni porównawczych. Szlif kamienia z surowego, matowego diamentu potrafi wydobyć brylant. Oceniany jest jako bardzo dobry, dobry, średni albo słaby. Kamienie w pierścionkach w tej cenie zwykle oszlifowane są na dobrym poziomie, co gwarantuje piękną magię barw wydobywających się z brylantu oraz odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Ostatnim elementem jest marża jaką sprzedający ustali na dany produkt. W tym wypadku rozbieżności są olbrzymie. Podczas porównywania ofert w tym zakresie najlepiej przyjąć, że wykładnikiem jest masa kamienia użytego w pierścionku zaręczynowym, przy niezmienionych parametrach jego jakości. Dzięki temu będziemy mogli dokonać zakupu pierścionka z brylantem o możliwie największej masie w założonym budżecie.

Zobaczcie również: 

REKLAMA
MATERIAŁY PROMOCYJNE
REKLAMA