Choroby piersi – jak je zidentyfikować i kiedy należy udać się do lekarza?

Choroby piersi, w tym nowotwory, mogą dotknąć kobiety w każdym wieku. Chociaż najczęściej dotyczą one dojrzałych kobiet oraz tych, u których zachodzi zwiększone ryzyko zachorowania – w rodzinie występował wcześniej nowotwór piersi – to nie należy ignorować żadnych niepokojących sygnałów i odbyć konsultacje z lekarzem ginekologiem.

Latest Posts

REKLAMA
REKLAMA

Rodzaje chorób piersi

Najbardziej znaną w naszej świadomości chorobą piersi jest rak. Jednak nie wszystkie zmiany mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Wśród schorzeń dotyczących piersi, występują również:

REKLAMA
  • Torbiele – tworzą się w obrębie piersi i najczęściej wypełnione są płynem. W większości przypadków torbiele ulegają samoistnemu wchłanianiu, co jednak nie oznacza, że nie trzeba ich monitorować.
  • Mastopatia – mastopatia nie jest typowym schorzeniem, a raczej charakterystyką budowy piersi. Niemniej pozwala ona lekarzowi ocenić ryzyko i tendencję do występowania torbieli. Kobiety z mastopatią mogą częściej odczuwać bóle piersi, czy uczucie obrzmienia. Choć mastopatia nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka piersi, kobietom z taką ich budową zaleca się regularną kontrolę poziomu hormonów, których badanie zleca lekarz endokrynolog oraz dbanie o regularne wykonywanie szczegółowych badań ginekologicznych.
  • Włókniakogruczolaki – są to nowotwory łagodne występujące w postaci guzów. Badania wykazują, że ich pojawienie się może mieć związek z funkcjonowaniem jajników. Włókniakogruczolak może powodować objawy w postaci wyczuwalnego pod palcami, wyraźnego i twardego guzka w piersi, przesuwającego się pod palcami, wywoływać ból lub uczycie kłucia w piersi, ale może tez przybrać formę bezobjawową. Ten rodzaj nowotworu ma bardzo niski procent transformacji w nowotwór złośliwy, co jednak nie sprawia, że można go zbagatelizować. Każdy rodzaj zmian w piersi, zwłaszcza zmian nowotworowych, powinien być regularnie monitorowany, a ten rodzaj schorzenia, dodatkowo poddaje się biopsji.
  • Guzy liściaste – choć są rzadką chorobą, to należą do grupy nowotworów. Zwykle przybierają one postać łagodną, jednak charakteryzują się szybkim wzrostem. W obrazie USG mogą przypominać włókniakogruczolaki. Postępowanie w przypadku guzów liściastych jest jednoznaczne – należy je usunąć chirurgicznie ze względu na bardzo szybkie zwiększanie swoich rozmiarów i objętości.
  • Tłuszczaki – ze względu na skład i budowę piersi, jako zmiany mogą występować także tłuszczaki. Są to łagodne guzy, które nie wymagają interwencji. Jeżeli jednak tłuszczak szybko rośnie, wówczas zalecane jest chirurgiczne usunięcie go.
Przeczytaj także:  Jak spędzić wieczór kawalerski?

Kiedy udać się do lekarza?

Każda zmiana lub niepokojące nas sygnały są powodem, aby odbyć konsultację ginekologiczną. Nawet, jeżeli badanie wykaże, że to tylko powiększony węzeł chłonny lub jesteśmy akurat w tej fazie cyklu, w której nasze piersi są wyjątkowo wrażliwe, żadnych objawów nie należy ignorować. Ból, pieczenie, obrzęki, kłucie w piersiach lub wyczuwalne guzki czy zgrubienia, a także pojawiające się wycieki z sutków, są zdecydowanym sygnałem do umówienia wizyty u lekarza.

Przeczytaj także:  5 rzeczy, których najbardziej nie cierpią goście weselni

Diagnostyka

Podczas wizyty ginekologicznej lekarz może wykonać palpacyjne badanie piersi, podczas którego jest w stanie określić niepokojące nas sygnały. Rozszerzona diagnostyka natomiast obejmuje przeprowadzenie USG piersi. Takie badanie powinno być wykonywane regularnie – co dwa lata – przez kobiety, które ukończyły 30 rok życia. W przypadku kobiet należących do grupy zwiększonego ryzyka, badanie powinno być wykonywane w takiej częstotliwości, jaką zalecił prowadzący lekarz ginekolog.

REKLAMA

Zobaczcie również: 

REKLAMA
MATERIAŁY PROMOCYJNE
REKLAMA