Prawo do ulg i wspólnego rozliczenia ze zmarłym małżonkiem

Bliscy osób zmarłych nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowych za osobę zmarłą, ale mogą to zrobić, jeśli chcą skorzystać z preferencji podatkowych.

Latest Posts

REKLAMA
REKLAMA

PITy 2016 za osobę zmarłą

W 2017 roku pity 2016 za osobę zmarłą rozliczy urząd skarbowy. Członkowie rodziny nie muszą wypełniać pitów, ani nawet powiadamiać organów skarbowych o śmierci. Powiadomienie skarbówki o zgonie należy do obowiązków organu ewidencyjnego ludności.

REKLAMA

Urząd skarbowy sam dokonuje rozliczenia podatkowego na podstawie otrzymanych informacji z organu rentowego czy od pracodawcy. Przygotowaną informację urząd fiskalny przesyła do spadkobiercy.

Wykazanie prawa do ulg i preferencyjnego wspólnego rozliczenia

Jeżeli osobie zmarłej przysługiwało prawo do ulg podatkowych, to w ciągu 30 dni od otrzymania rozliczenia z organu skarbowego, osoby posiadające dokumenty potwierdzające prawo osoby zmarłej do ulg oraz pozwalające ustalić ich wysokość, powinny przekazać odpowiednie informacje do urzędu.

REKLAMA

PITY 2016 mogą rozliczać wspólnie ze zmarłymi małżonkami osoby, których współmałżonkowie zmarli w trakcie roku albo po zakończeniu roku podatkowego, ale przed złożeniem zeznania podatkowego. Współmałżonek osoby zmarłej ma prawo do wspólnego rozliczenia podatku na preferencyjnych warunkach, jeżeli związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy i przez cały czas istniała między małżonkami wspólność majątkową. Śmierć małżonka w trakcie roku nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia, jeżeli są spełnione powyższe warunki.

Natomiast nie ma możliwości rozliczenia PIT razem z małżonkiem jeżeli ślub odbył się w trakcie roku, za który dokonujemy rozliczenia ani jeśli w trakcie tego roku małżeństwo rozwiodło się. Tylko osoby, które utraciły współmałżonka z powodu jego śmierci podlegają nieco innym przepisom.

Przeczytaj także:  Tradycyjne polskie wesele: W co się bawić na weselu?

Rozliczenie pit z małżonkiem czy z dzieckiem

W sytuacji gdy rodzic po śmierci małżonka staje się osobą samotnie wychowującą dziecko, skorzystanie ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem może być bardziej korzystne niż łączne rozliczenie dochodów małżonków. Jeżeli ani dziecko, ani małżonek nie osiągnęli żadnych dochodów w rozliczanym roku podatkowym, to w podatku nie będzie różnicy. Natomiast w przypadku, gdy małżonek uzyskiwał dochody, a dziecko nie, korzystniej będzie rozliczyć pit roczny z dzieckiem. W przypadku wspólnego rozliczenia z dzieckiem nie ma wymogu bycia osobą samotnie wychowującą przez cały rok.

W takiej sytuacji podatnik musi dokonać wyboru, czy rozliczy pit z małżonkiem, czy z dzieckiem, nie ma bowiem możliwości skorzystania z obu wariantów jednocześnie.

Nadpłata i niedopłata podatku

Jeżeli z rozliczenia pit 2016 osoby zmarłej wynika nadpłata podatku, urząd skarbowy przekazuje ją spadkobiercy. Natomiast niedopłata podatku wykazana w deklaracji podatkowej zobowiązuje do jej uiszczenia spadkobiercę (jeśli przyjmie spadek), a jeśli jest kilku spadkobierców, urząd skarbowy określa w jakiej części na każdego z nich przypada zobowiązanie podatkowe.

Rozliczamy pity 2016 online

Rozliczając pity 2016 wspólnie ze zmarłym małżonkiem na formularzu PIT-37 lub PIT-36 w części o wyborze sposobu opodatkowania, podatnicy powinni wybrać opcję 3. “wspólnie z małżonkiem, zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy”.

Przeczytaj także:  Niezastąpiona atrakcja weselna - fotobudka

Natomiast rozliczając pity 2016 z dzieckiem jako osoba samotna zaznaczamy opcję 4. “w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci”

PITY 2016 łatwo rozliczyć z programem PITax.pl Łatwe podatki. Jest to darmowy program dostępny na każdym urządzeniu z połączeniem internetowym. PITY 2016 można wypełniać przy pomocy programu przez całą dobę, wydrukować albo wysłać pit elektroniczne. PITy przez internet można wysyłać o każdej porze, tak jak dostępny jest system e-deklaracje, z którym program jest zintegrowany.

Aplikacja PITax.pl. Łatwe podatki jest przyjazna podatnikowi, zadaje proste pytania i sama znajduje najlepsze rozwiązania. Nie wymaga od nas znajomości prawa podatkowego ani wskaźników potrzebnych do wyliczenia podatku, bo wszystkie obliczenia wykonuje automatycznie. Poza możliwością sprawnego rozliczenia rocznych pitów oferuje też dostęp do ogromnej bazy wiedzy podatkowej oraz porad ekspertów. Rekomendujemy ten program.

Zobaczcie również: 

REKLAMA
MATERIAŁY PROMOCYJNE
REKLAMA