Często jesteśmy skłonni wydać duże pieniądze na kurs języka obcego, kilkadziesiąt godzin ślęczeć nad podręcznikami i książkami, ale zwykle wszystkie te wysiłki nie przynoszą pożądanego efektu.
Czytać New York Times tylko ze słownikiem i komunikować się z cudzoziemcami poprzez pytania: How do you do? – I’m fine.
Zamknięte usta
Cóż, jeśli masz okazję uczestniczyć w regularnych wykładach z udziałem nosicieli danego języka, bądź też możesz zamieszkać przez rok lub dwa w brytyjskiej lub amerykańskiej rodzinie. Jeśli jednak nie jest to możliwe, nie należy się poddawać. Przecież istnieje tak wspaniały wynalazek, jakim jest Skype – nic dziwnego, że Microsoft nie żałowała zapłacić za niego aż 8.5 mld dolarów.
Pozostaje tylko znalezienie nauczyciela języka angielskiego za pośrednictwem Skype, co jest łatwo rozwiązywalnym problemem. Na przykład na Dailyweb.pl został znaleziony sposób, w jaki sposób można regularnie uczyć angielski przez Skype za jedynie 20$ miesięcznie. Nie wierzysz – sprawdź.
Odrzucenie nowego
Skype to oczywiście tylko jeden przykład zastosowania nowoczesnych technologii, którego celem jest zaoszczędzenie pieniędzy i poprawienie efektywności nauki języka obcego. Jeśli komunikator jest doskonałym środkiem komunikacji, pozwalający poprzez dwa kliknięcia połączyć się z nauczycielem znajdującym się za granicą naszego kraju, wówczas wiele zastosowań mobilnych, mogą pomóc zwiększać zasób słownictwa. Przy czym bez większego obciążenia, w każdym miejscu, w dowolnym i odpowiednim dla Ciebie czasie.
Wariantów takich programów jest naprawdę bardzo dużo. Zaczynając od mniej lub bardziej poważnych, na przykład Duolingo lub Memrise, a kończąc na rozmaitych programach do rozwiązywania krzyżówek, na przykład w NYTimes Crossword codziennie można znaleźć nową krzyżówkę o tym samym tytule opublikowanej w powyższej gazecie. Doskonałą aplikacją jest jeszcz Learn English with Johnny Grammar’s Word Challenge от British Council, która może w zabawny sposób pomóc zapamiętać nie tylko nowe słowa, ale także uczyć się gramatyki i ćwiczyć pisownię.
Dużo nie znaczy dobrze
Dobra pracCzęsto jesteśmy skłonni wydać duże pieniądze na kurs języka obcego, kilkadziesiąt godzin ślęczeć nad podręcznikami i książkami, ale zwykle wszystkie te wysiłki nie przynoszą pożądanego efektu. Czytać New York Times tylko ze słownikiem i komunikować się z cudzoziemcami poprzez pytania: How do you do? – I’m fine.
a – dobry wypoczynek. Powszechnie wiadomo, że nie można tego ignorować, oczywistym jest, że dużo więcej można się nauczyć ze świeżym umysłem. Podczas długich lekcji ważne jest, aby znaleźć czas na przerwy.
Przed snem spróbuj przeczytać ciekawą książkę w języku angielskim zamiast uczyć się struktur gramatycznych. W godzinach porannych na rezultat nie trzeba długo czekać – w głowie na pewno zostaną nowe wyrażwnia i nowe słowa.
Strach przed popełnianiem błędów
Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Komunikacja nawet w języku ojczystym często odbiega od surowych gramatycznych zasad, a słowa „linoleum” czy „atrakcja” nie każdy filolog może napisać bez błędów.
Wniosek jest oczywisty: mówić łamanym językiem, wahając się, ale mówić! Rozmowa za pośrednictwem Skype może Ci pomóc. Gdy trochę oswoisz język angielski, zaczniesz rozróżniać, jaka ilość akcentów czy innych niuansów może zmienić znaczenie danego słowa.
Zobaczcie również: