Trądzik to dermatologiczne schorzenie, które dotyka nie tylko nastolatków, ale także osoby dorosłe. Można go leczyć, jednak jest to kwestia dość skomplikowana, ponieważ może mieć on różne źródła powstawania. U nastolatków za pojawienie się trądziku odpowiada nagły wzrost wydzielania hormonów. U osób dorosłych sprawa nie jest już tak oczywista.
Początek trądziku
Początkowe objawy trądziku to zaskórniki i pryszcze. Powstają one bezpośrednio na skutek zwiększonej produkcji sebum. Łuszczące się komórki blokują ujścia gruczołów, natomiast sebum stanowi znakomitą pożywkę dla bakterii, które powodują pojawienie się nieestetycznych krost. Stopień zaawansowania trądziku można określić bezpośrednio po wyglądzie skóry. Wypryski w kolorze intensywnej czerwieni, do tego z widoczną ropą świadczą o wysokim zaawansowaniu zmian.
Podłożem trądziku może być genetyka. To właśnie przez nią wiele osób dziedziczy podatność na zachorowanie. Przetłuszczająca się cera może również być spowodowana stresem. Nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły staje się pożywką dla bytującej na niej bakterii. Również zażywanie niektórych leków, takich jak antydepresanty, może nasilić objawy trądzikowe.
Leczenie
Co ważne, leczyć można nawet bardzo zaawansowane postacie trądziku. Jednak w tym celu bezwzględnie należy udać się do lekarza dermatologa. Skutecznym lekarstwem jest izotretinoina, która zmniejsza stan zapalny, działa przeciwbakteryjnie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Zwykle przed jego zastosowaniem należy wypróbować antybiotykoterapii. W przypadku kobiet, których problemy skórne nasilają się w okolicach miesiączki, wskazane do stosowania się właściwie dobrane tabletki antykoncepcyjne, których używanie należy skonsultować z ginekologiem. Przy trądziku niemniej istotne niż doustne tabletki, są maści do miejscowego stosowania. Wśród nich warto wyróżnić retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które przede wszystkim ochronią cerę przed tworzeniem się na jej powierzchni zaskórników. Kwas azelainowy działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Dermatolodzy zalecają maści z jego udziałem także w celu zniwelowania śladów blizn po trądziku. Nadtlenek benzoilu ma również działanie złuszczające. Na rynku dostępne są komponenty tych składników.
Estetyka
Lekarz dermatolog po zapoznaniu się z naturą zmian trądzikowych, może zalecić wykonanie zabiegów kosmetycznych, które poprawią wygląd skóry. Należą do nich peelingi medyczne, a także mikrodermabrazja. Jednak o cerę trądzikową należy dbać przede wszystkim podczas codziennej pielęgnacji. Wybierając preparaty pielęgnacyjne, należy zdecydować się na te przeznaczone do cery trądzikowej. Dwa razy dziennie cerę myje się przy użyciu delikatnych pianek i żeli. Nie ma przeciwwskazań do malowania się, ale warto stosować kosmetyki naturalne, na przykład mineralne.
Bardzo negatywnym przyzwyczajeniem jest wyciskanie krost i zaskórników. Doprowadza to jedynie do jeszcze większego rozprzestrzeniania się zmian, skutkuje również pojawieniem się blizn, które są trudne w usunięciu.
Zadbaj o swoją skórę z produktami ze Sklepu Spiropharm