Podczas starania się o dziecko bardzo ważne jest zrozumienie swojego cyklu menstruacyjnego. To dzięki jego obserwacji dowiesz się kiedy masz, tak zwane, dni płodne. Czym one są? Skąd wiemy, kiedy się pojawiają? Zapraszamy do lektury.
Czym są dni płodne?
Dni płodne, czyli czas, w którym kobieta ma największe szansę na zajście w ciąże, to tylko jeden z elementów cyklu miesiączkowego. Warto pamiętać o tym, że zapłodnienie nie jest możliwe w dowolnym momencie trwania cyklu menstruacyjnego - stąd niezwykle ważne jest zrozumienie swojego ciała. Uzbrojeni w wiedzę na temat dni płodnych przyszli rodzice będą mogli dużo skuteczniej starać się o dziecko.
Zacznijmy więc od początku: kiedy pojawia się okres płodny? Rozpoczyna się on tuż przed owulacją i trwa w jej trakcie. Mówiąc bardziej szczegółowo, szanse na zapłodnienie wzrastają w ciągu 3 dni przed owulacją i 24 godziny po niej. Są to więc - zazwyczaj - 4 dni, w których powinno się podejmować współżycie, aby mieć większą szansę na zajście w ciążę.
Po czym rozpoznać dni płodne?
Obliczanie dni płodnych możliwe jest tylko, jeżeli znamy nasz cykl miesiączkowy. Jeżeli jednak macie - z różnych względów - nieregularny cykl, lub jeszcze nie poznałyście swojego kalendarza biologicznego, to nic straconego. Owulacja - co zrozumiałe - wpływa na organizm kobiety, dlatego istotna okazuje się obserwacja własnego ciała. Tym, które mają problemy z ustaleniem swojego cyklu miesiączkowego, to właśnie własne ciało może pomóc, o ile tylko go posłuchacie. Warto jest dokonywać pomiarów temperatury, gdyż podczas owulacji, temperatura ciała rośnie. Aby pomiary był wiarygodne, muszą być wykonywane regularnie o tej samej porze - najlepiej po przebudzeniu.
Innym wskaźnikiem może być obserwacja śluzu szyjkowego - tuż przed owulacją ciało kobiety produkuje zwiększone ilości śluzu. W tym czasie można zaobserwować ślady śluzu w okolicach pochwy, lub na bieliźnie. Jego pojawianie się wskazuje, że prawdopodobnie kobieta jest ma właśnie dni płodne.
Mniej precyzyjnym, ale również przydatnym sposobem badania swojego cyklu, jest również obserwacja szeregu objawów, które zazwyczaj towarzyszą owulacji. Są one związane ze zmianami hormonalnymi. W trakcie owulacji kobieta może zaobserwować u siebie: tkliwość piersi, ostry ból brzucha, zmiany nastrojów i zwiększoną chęć na współżycie.
Kobieta może również posiłkować się specjalnymi testami owulacyjnymi LH, dostępnymi w aptece.
Jak obliczyć, kiedy przyjdą dni płodne?
Jeżeli kobieta zna swój cykl, lub udało się go jej określić poprzez obserwację własnego ciała, może ona z powodzeniem obliczać, kiedy przyjdą jej dni płodne w przyszłych cyklach. Zazwyczaj cykl miesiączkowy trwa 28 dni, co oznacza, że owulacja występuje około połowy cyklu. Dzień owulacji przypada najprawdopodobniej na czternasty dzień przed końcem danego cyklu. Aby więc obliczyć owulację dla cyklu trwającego 32 dni, należy odjąć od jego końca 14 dni, więc owulacja powinna pojawić się w 18 dniu cyklu, a jeśli kobieta ma cykl trwający 25 dni, wtedy owulacja wypadnie 11 dnia cyklu.
Autor artykułu: Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Kalkulator dni płodnych na sosrodzice.pl |