Jak wybrać pierścionek zaręczynowy?

Dla wielu mężczyzn znalezienie pierścionka zaręczynowego stanowi nie lada problem. Trudności sprawia nie tylko dobranie odpowiedniego rozmiaru, ale również wzoru, który przypadnie do gustu wybrance serca.

Latest Posts

REKLAMA
REKLAMA

Czym kierować się podczas poszukiwań i co ma do wyboru przyszły narzeczony?

Historia pierścionków zaręczynowych

W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie oświadczyny bez pierścionka ozdobionego kamieniem szlachetnym. Historia biżuterii zaręczynowej swój początek ma w czasach starożytnych. Wówczas wykonywano ja ze zwykłego drutu, a szlachetniejsze materiały w tym celu wykorzystywano nieco później. W antycznej Grecji i Rzymie wręczenie pierścionka kobiecie oznaczało wobec niej poważne zamiary.

REKLAMA

Warto przy tym dodać, że zwyczaj noszenia pierścionka zaręczynowego na serdecznym palcu lewej dłoni zapoczątkowali Grecy zgodnie z wierzeniami, że żyły z tego palca prowadzą prosto do serca. Wręczanie ukochanej pierścionka zaręczynowego stało się powszechne dopiero w epoce odrodzenia, zaś w tradycji kościelnej – w XIII wieku za sprawą papieża Innocentego III, który też wydłużył odpowiednim dekretem okres narzeczeństwa, aby przyszli małżonkowie mogli się lepiej poznać. Obecnie trudno wyobrazić sobie oświadczyny bez tego typu biżuterii. Jak więc ją wybrać?

Z jakich materiałów wykonywane są pierścionki zaręczynowe?

Najbardziej popularne jest z pewnością złoto. Ten metal szlachetny już od wieków uznawany był za jeden z najbardziej wartościowych. Tradycyjne pierścionki zaręczynowe wykonywane są ze złota żółtego, ale można też zdecydować się na białe złoto, czyli stop złota z cynkiem, niklem, a niekiedy srebrem. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się model z połączonego białego i żółtego złota. Droższą alternatywą dla białego złota jest platyna charakteryzująca się silnym połyskiem. Od kilku lat w jubilerstwie coraz częściej wykorzystywany jest lekki i niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne tytan, który dodatkowo nie uczula. Panowie poszukujący czegoś oryginalnego mogą więc zastanowić się nad pierścionkiem z tego materiału.

REKLAMA
Przeczytaj także:  Pastele na ślubie i weselu – inspiracje

Kamienie szlachetne

Wiele osób uważa, że pierścionek zaręczynowy z brylantem to jedyne dobre rozwiązanie. Diamenty to najcenniejsze, a jednocześnie najbardziej twarde kamienie szlachetne, przez co stały się symbolem trwałości i stałości uczuć. Najbardziej popularnym szlifem jest szlif okrągły nazywany powszechnie brylantem, ale dostępne są również inne opcje, jak np. kształt łezki czy serca.

Oczywiście diamenty to nie jedyny wybór – można też zdecydować się na szmaragd, rubin, szafir, topaz, ametyst czy turkus. Każdy z tych kamieni symbolizuje określone cechy, znaki zodiaku bądź miesiące, co również może być wskazówką podczas wybierania pierścionka zaręczynowego. Niezależnie jednak od tego, czy przyszły narzeczony decyduje się na brylanty czy też na inne kamienie szlachetne, powinien upewnić się, że są one prawdziwie. Najrozsądniej jest więc kupować biżuterię zaręczynową z certyfikatami potwierdzającymi jakość wykorzystanych do jej stworzenia materiałów, co umożliwia np. sklep 79diamenty.pl.

Przeczytaj także:  Wesele w ogrodzie. Powiedz „tak” wśród kwiatów i śpiewu ptaków!

Wzornictwo

Pierścionek z brylantem czy innymi pięknymi kamieniami znaleźć można niemal u każdego jubilera. Problemem bywa jednak wybór modelu takiej biżuterii. Zdecydować się na skromny pierścionek z niewielkim oczkiem czy może lepiej wybrać większy kamień bądź kilka diamencików? Najlepiej jest uwzględnić gust przyszłej narzeczonej. Wskazówką może być przyjrzenie się najchętniej noszonej przez nią biżuterii – jeśli jest raczej skromna, podobny pierścionek zaręczynowy z pewnością przypadnie jej do gustu. Miłośniczki strojniejszych ozdób prawdopodobnie najbardziej ucieszą się z pierścionka w podobnym stylu.

Można też poradzić się siostry, przyjaciółki lub mamy ukochanej w kwestii wyboru określonego wzoru. Warto też dyskretnie sprawdzić rozmiar pierścionka, np. mierząc biżuterię przyszłej narzeczonej. Większość pracowni jubilerskich umożliwia zmianę rozmiaru, jeśli pierścionek okaże się zbyt mały lub za duży, jednak jeśli pierścionek ma formę obrączki z brylantem i kamieniami umieszczonymi dookoła lub wykonany został z tytanu, będzie to niemożliwe.

Zobaczcie również: 

REKLAMA
MATERIAŁY PROMOCYJNE
REKLAMA